Members of 1983 Cabinet

This page shows the Northern Territory Government ministries in 1983.

Members of 1983 Cabinet 

Seventh Everingham Ministry - 1 December 1982 to 12 December 1983

MinisterPosition
Hon PAE Everingham MLAChief Minister
Minister for Lands, Industrial Development and Tourism
Hon MB Perron MLATreasurer
Minister for Education
Hon IL Tuxworth MLAMinister for Primary Production and Conservation
Minister for Community Development
Hon JM Robertson MLAAttorney-General
Minister for Mines and Energy
Hon RM Steele MLAMinister for Transport and Works
Minister assisting the Treasurer
Hon NM Dondas MLAMinister for Health and Housing
Minister for Youth, Sport, Recreation and Ethnic Affairs
Minister assisting the Chief Minister

Eighth Everingham Ministry - 13 December 1983 to 16 October 1984

MinisterPosition
Hon PAE Everingham MLAChief Minister
Minister for Industrial Development and Tourism
Hon NM Dondas MLAMinister for Health, Youth, Sport, Recreation and Ethnic Affairs
Hon MB Perron MLATreasurer
Minister for Lands
Hon IL Tuxworth MLAMinister for Mines and Energy
Minister for Primary Production
Hon JM Robertson MLAAttorney-General
Minister for Transport and Works
Hon T Harris MLAMinister for Education
Hon CN Padgham-Purich MLAMinister for Housing and Conservation
Hon DW Manzie MLAMinister for Community Development

Print all pages in this section

Last updated: 11 October 2017