Members of 1985 Cabinet

This page shows the Northern Territory Government ministries in 1985.

Members of 1985 Cabinet 

Second Tuxworth Ministry - 21 December 1984 to 19 August 1985

MinisterPosition
Hon IL Tuxworth MLAChief Minister
Treasurer
Hon NM Dondas MLAMinister for Industry and Small Business
Hon MB Perron MLAAttorney-General
Minister for Mines and Energy
Hon JM Robertson MLAMinister for Health
Minister for Youth, Sport, Recreation and Ethnic Affairs
Hon T Harris MLAMinister for Education
Hon DW Manzie MLAMinister for Transport and Works and Housing
Hon SP Hatton MLAMinister for Lands
Minister for Primary Production
Minister for Ports and Fisheries
Minister for Conservation
Hon BF Coulter MLAMinister for Community Development
Minister for Correctional Services

Third Tuxworth Ministry - 20 August 1985 to 28 April 1986

MinisterPosition
Hon IL Tuxworth MLAChief Minister
Treasurer
Hon NM Dondas MLAMinister for Industry and Small Business and Tourism
**Hon MB Perron MLAAttorney-General
Minister for Mines and Energy
*Hon JM Robertson MLASpecial Minister for Constitutional Development
Hon Tom Harris MLAMinister for Education
Hon DW Manzie MLA Minister for Transport and Works and Housing
Hon BF Coulter MLAMinister for Community Development
Minister for Correctional Services
Hon RA Hanrahan MLAMinister for Health
Minister for Youth, Sport, Recreation and Ethnic Affairs

Print all pages in this section

Last updated: 18 April 2016